Rotawirus – jak leczyć biegunkę u dzieci?
rotawirusy-biegunka-u-dzieci-10

A A A

Leczenie biegunki rotawirusowej powinno odbywać się pod stałym nadzorem rodzica lub personelu szpitalnego. Jest to niezbędne, by zminimalizować ryzyko wystąpienia ciężkiego stanu klinicznego dziecka z powodu postępującego odwodnienia. W jaki sposób przeprowadzić leczenie infekcji rotawirusowej u dziecka, by uchronić je przed niebezpiecznymi powikłaniami?

Po pierwsze – nawadniaj!

Nawadnianie dziecka jest najważniejszym czynnikiem, od którego zależy powodzenie całej terapii. Organizm, który jest odwodniony nie ma siły na poradzenie sobie z ciężką infekcją biegunkową, co sprawia, że dziecko wpada w „błędne koło”, powodowane zakażeniem rotawirusowym. Zapewnienie maluchowi odpowiedniej podaży wody i elektrolitów jest warunkiem niezbędnym do jego prawidłowego wyleczenia i rekonwalescencji.

Jak efektywnie nawodnić dziecko?

Dziecko zaspokaja swoje potrzeby fizjologiczne wtedy, kiedy ma na to ochotę. Do jednej z tych potrzeb należy nawadnianie. Jeśli dziecko nie odczuwa pragnienia, będzie piło bardzo niechętnie lub nie będzie w ogóle przyjmowało serwowanych przez rodzica napojów. Dziecko należy zatem nawadniać stopniowo – po jednej łyżeczce deserowej co kilka minut. Jest to czynność bardzo żmudna i może wydawać się mało efektywna, ale w istocie jest prawidłową metodą postępowania u malucha, walczącego z biegunką rotawirusową.

Ważne jest, by do nawadniania użyć odpowiednich płynów. Idealnie nadaje się do tego woda niegazowana lub lekko osłodzona herbata. Przeciwwskazane są natomiast soki owocowe (mogą podrażnić jelito grube, objęte infekcją wirusową), bulion mięsny lub rosół (są to płyny zbyt tłuste i mogą wywołać wymioty u dziecka) czy odgazowany napój typu „cola” (zawiera zdecydowanie za dużo konserwantów). Dziecku można podawać także płyny nawadniające (na przykład „gastrolit”), często jednak nawadnianie tego typu substancjami spotka się z niechęcią dziecka, gdyż są one niesmaczne.

Podawaj dziecku zdrowe posiłki

Najlepszymi daniami, które możesz przygotować dziecku w trakcie infekcji rotawirusowej są produkty gotowane, pieczywo pszenne (niekoniecznie suche), wędliny bez konserwantów. Na okres infekcji zrezygnuj z produktów surowych, nabiału, słodyczy i produktów smażonych. Surowe owoce i warzywa, mimo że zawierają duże ilości witamin i mikroelementów, których dziecko bardzo potrzebuje, mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego. Przydadzą się one natomiast w okresie rekonwalescencji po wyeliminowaniu czynnika infekcyjnego.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*